ביטול עיקולים והגבלות

חייבים בהוצאה לפועל שמוגדרים בעלי יכולת המשתמטים מתשלום חובותיהם או כאלו שהוטלו עליהם הגבלות בגין חוב מזונות זכאים לבקש מרשם ההוצאה לפועל לבטל את ההגבלות והעיקולים שהוטלו עליהם במסגרת ההליך.

מדובר במקרים בהם חייבים מוצאים עצמם קורסים תחת נטל העיקולים וההגבלות. מדובר בחייבים שמשכורתם מעוקלת, חייבים שחשבונות הבנק שלהם מעוקלים, חייבים שנלקחו מהם רכוש ביתם לצורך מימוש החוב וכאלו שלצורך עבודתם, צריכים לטוס לחול ואינם יכולים בשל צו עיכוב יציאה מהארץ.

מיהו חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו?

·       חייב שלא שילם את חובותיו, שלא הגיש בקשה לצו תשלומים והכל ללא הסבר הגיוני לרשם ההוצאה לפועל (חייב פסיבי- לא פעיל).

·       חייב שלא הוכיח את יכולתו לפרוע את החוב או שלא סיפק את המידע הדרוש לרשם ההוצאה לפועל.

·       חייב שנמנע מלהתייצב לחקירת יכולת.

·       חייב שנמנע מהתייצבות לבירור שאליו זומן כדין.

עיקולים והגבלות

ישנם עיקולים והגבלות שונים וביניהם צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות על הדרכון, לקוח מוגבל בבנק (חלה על ניהול חשבון בנק), הגבלה על ייסוד תאגיד או כהונה בתאגיד, הגבלות על שימוש בכרטיסי אשראי ולעיתים אף מאסר.

לצורך הטלת ההגבלות על החייב, הזוכה צריך להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל בקשה עם פירוט ונימוקים משכנעים לבקשה. לאחר עיון בבקשה, לרשם ההוצאה לפועל סמכויות לבטל את ההגבלות, לדחות את הבקשה או להתנות את ביטול ההגבלות והעיקולים במתן ערובה.

מתי ניתן לבטל את ההגבלות והעיקולים? – כאשר החייב פורע את חובו, כאשר החייב מפקיד ערובה או כאשר החייב מקיים את צו התשלומים באופן סדיר.

נקודות ראויות לציון

·       לאחר ביטול ההגבלה או העיקול, תישלח הודעה לחייב, לזוכה ולכל הנוגעים בדבר על ידי לשכת ההוצאה לפועל.

·       החלטה המבטלת עיקולים והגבלות והחלטה שדוחה הבקשה לביטול ניתנות לערעור.

·       הליך ביטול עיקולים והגבלות אינו חל על ביטול צו מאסר.  

·       ערעור בתיק מזונות- הערעור יוגש לבית משפט לענייני משפחה אשר לו הסמכות לדון בעניין.

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן