קרנית- קרן סטטוטורית


אדם רוכש ביטוח חובה במטרה לכסות עבור נזקי גוף בגין תאונת דרכים שלו, של הנוסעים עימו ושל הולכי רגל בהם פוגע. כך למשל, עברתי תאונת דרכים ונגרם לי נזק גופני. מי משלם?- חברת הביטוח המבטחת את רכבי בביטוח חובה.

אולם, ישנם מקרים רבים בהם נפגעי תאונות דרכים נמצאים בסיטואציה שבה הרכב המעורב בתאונה לא מבוטח בביטוח חובה או שביטוח החובה לא מכסה את נזקי התאונה.

השאלה הנשאלת, מה עושים בסיטואציה שכזו? – להלן התשובות:

החוק מאפשר לנפגע בתאונת דרכים כאשר אין ביטוח חובה, להגיש תביעת פיצויים בשל נזקי גוף כנגד "קרנית- קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים" אשר לעיתים, תבוא במקום אותה חברת ביטוח החובה ותפצה בגין הנזקים הגופניים של הנפגע.

סעיף 12 (א) לחוק הפיצויים בעצם מגדיר את תפקידה של הקרן שהיא תאגיד ציבורי שהוקם מכוח חוק והכל במטרה לפצות אדם שנפגע בתאונת דרכים וזכאי לפיצויים על פי החוק, והכל כאשר אין בידו לתבוע פיצויים מחברת ביטוח של נהג הרכב הפוגע.

בכדי שיהיה ניתן לקבל פיצויים מהקרן, נדרש כי הנפגע יהיה זכאי לקבלת פיצויים בהתאם לחוק הפלת"ד והוא אינו יכול לקבלם בשל היעדר ביטוח חובה. מדובר בתנאי ראשון בו צריך לעמוד הנפגע. אולם, בסיטואציה בה נהג רכב שנפגע תוך ידיעתו האישית כי אין לו ביטוח חובה או שהנפגע נהג ברכב שמראש ידע כי אינו מבוטח בביטוח חובה, לא יוכל לתבוע פיצויים מהקרן.

הגשת התביעה

תביעה כנגד קרנית דומה מאוד להגשת תביעה כנגד חברת ביטוח "רגילה". התובע נדרש לעמוד בכל הדרישות שהיה אמור לעמוד אם היה תובע חברת ביטוח "רגילה". על הנפגע להוכיח מהי חומרת פגיעתו על פי דרגת נכות, על התובע להוכיח את הנזקים שנגרמו לו, הפסדי השתכרותו ככל שיהיו, הוצאות רפואיות, עזרת צד ג', נסיעות, כאב וסבל ועוד..

מקרים נפוצים בהם תובעים את הקרן:

  • תאונת דרכים עם הולך רגל כאשר לנהג הרכב הפוגע אין ביטוח חובה.
  • נוסע ברכב שלא ידע ולא היה אמור לדעת כי נהג הרכב נוהג ללא ביטוח חובה.
  • פגע וברח.
  • פגיעה על ידי רכב גנוב.
  • פגיעה על ידי רכב שנעשה בו שימוש בניגוד לתנאי הפוליסה.
  • פגיעה על ידי רכב שלא שולמה בו פרמיית הביטוח.
  • חברת ביטוח נכנסה להליכי פירוק.

בכל אותם המקרים, יש לציין כי הקרן רשאית לחזור בתביעת שיבוב לבעל הרכב ולדרוש את הפיצויים אותן שילמה לנפגע ולכן, היזהרו מנהיגה ללא ביטוח!

ישנה חשיבות להיוועץ עם עורך דין המנוסה בתחום נזקי הגוף אשר דרכו תוכלו להבטיח את קבלת הפיצוי המקסימאלי. כמו כן, חשוב להבהיר שתביעה כנגד קרנית הינה תביעה שרובה התנהלות משפטית הדורשת לרוב הוכחת אירועים ונסיבות ולכן, פניה עצמאית לא כדאית שכן אתם עלולים בלהסתכן בדחיית תביעתכם.

 המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

 

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן