פשיטת רגל – חדלות פירעון

הליך פשיטת רגל לאדם פרטי

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018, נועד להסדיר את פירעון החובות של חייב שהוא אדם פרטי או תאגיד, אשר נמצאים או עלולים להימצא במצב של חדלות פירעון, מצב שבו לא ניתן לפרוע את החובות להם התחייבו.

לדוגמה- מקרה בו שכיר שהחליט לקחת צעד קדימה ולהגשים חלום – להיות עצמאי. אותו אדם הגיע לבנק אשר האמין ביוזמה ובפוטנציאל העסקי ולצורך כך העמיד לו אשראי גדול אשר עזר למנף את ההצלחה.

אותו אדם, הצליח להגדיל את עסקו ולימים פתח סניפים. התנהלות לא נכונה או תקופת קורונה הביאה את העסק לקשיים ולבעיית תזרים מזומנים. להפתעתו, הבנק כבר התחיל לשנות גישה והחליט "לסגור את הברז" כפי שאומרים.

העובדים הפסיקו לקבל שכר, התחילו לעזוב את העסק, היה קושי לגייס עובדים חדשים (בשל השמועות הרצות כי העסק לקראת קריסה), החובות התחילו להיערם, רשויות המס החלו לפעול נגדו במסגרת הוצאה לפועל ובתוך שנה של קריסה כלכלית וסחרור, העסק קרס ואיתו כל המוניטין שנבנה במשך השנים.

מדובר במקרה יחיד, אך אינו בודד בתקופתנו בה אנשי עסקים, יזמים, עצמאיים שבשל נסיבות כאלו ו/או אחרות נקלעו למשבר עסקי שמננו לא ידעו להתרומם ונאלצו להכריז על עצמם כפושטי רגל (חדלי פירעון). מטרת העל של פושטי הרגל היא לשאוף להגיע להסדר סביר מול הנושים והכל במטרה לעמוד על הרגליים ולהתחיל דף חדש.

זוהי דוגמה על חברה,

אך החוק אינו פוסח גם על אנשים פרטיים, אשר מתקיימים בקושי רב ומגיעים לפת לחם וזאת עקב חובותיהם וכי הגוף המכונה 'הוצאה לפועל' פועל כנגדם ומטיל עליהם הגבלות ועיקולים כגון: עיקולי שכר וחשבון בנק, בלשון המעטה, דבר אשר מקשה ומעיב על התנהלותם בחיים.

מטרתו של חוק זה בשונה מפקודת פשיטת הרגל, להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב, יחד עם פירעון החובות לנושים ובעיקר לקדם את שילובו של החייב בחברה ולסייע לשיקומו הכלכלי ע"י למידה והתנהלות נכונה כלכלית.

חוק זה מחליף את פקודת פשיטת הרגל שהייתה נהוגה עד כה, ומעתה הליך שנפתח יהיה הליך חדלות פירעון המתנהל בלשכות ההוצאה לפועל או בבתי משפט השלום, בהתאם לסוג התיק וגובה החוב הכולל.

נהפוך הוא לפקודת פשיטת הרגל אשר הייתה בעבר, אשר קבעה צו תשלומים בהתאם לתקנות כיום הליך חדלות פירעון מהווה פתרון ראוי, נכון וחכם ליציאה מחובות והתחלה חדשה שכן מטרתו שיקום החייב וצו התשלומים החודשי נקבע בהתאם ליכולתו הכלכלית של החייב.

צו התשלומים החודשי- נקבע לחייב (אשר נקרא בהליך החדש "יחיד") צו תשלומים חודשי בהתאם ליכולתו הכלכלית, סכום קבוע (או מדורג בהתאם לנתוני התיק) אשר על החייב לעמוד בו מדי חודש לצד חובת הגשת דוחות כלכליים אחת לחודשיים לעיון הממונה על ההליך וזאת במטרה לשקם את החייב כלכלית וללמד ולבחון אותו על התנהלותו הכלכלית.

אדם המגיע לחדלות פירעון (אינו יכול לעמוד בהוצאותיו החודשיות השוטפות) רצוי שיפנה לעורך דין המתמחה בפשיטות רגל ובהליכי חדלות פירעון שיבנה לו תכנית נכונה, והכל בהתאם לנתונים הספציפיים אשר משתנים מאדם לאדם ובכל מקרה לגופו.

בדרך זו של בחינת החייב , למידת יכולתו הכלכלית והדרך אותה עובר אל מול הממונה והנאמן, עוזר החוק למנוע מאותם פושטי רגל להיות נטל על החברה ועוזר להם להתחיל חיים חדשים.

אז נשאלת השאלה- מיהו אדם פושט הרגל?

אדם/ חברה אשר נקלעים לקשיים כלכליים ולא מצליחים להרים את הראש מעל המים. מדובר בחוק חדש שממש יצר מהפכה בענף העסקי והפרטי.

לפי החוק החדש, חדל פירעון הוא מצב כלכלי בו חייב אינו יכול לעמוד בהחזר חובותיו במועד (בין אם הגיע זמן פירעונם או לא) או שאינו יכול לעמוד בהתחייבויותיו, לרבות עתידיות, ושהן עולות על שווי נכסיו.

יחיד יכול להגיש בקשה לממונה לצו פתיחת הליכים אם הוא נמצא בחדלות פירעון או אם אותו צו אכן ימנע ממנו להגיע למצב של חדלות פירעון. בנוסף, החוק דורש כי סך חובותיו יהיה גבוה מ-161,236.45 ₪ (מעודכן ל-2023)

נשאלת השאלה- מה קורה אם סך החובות נמוך מ- 161,236.45 ₪?

במקרה כזה ההליכים מתנהלים בלשכת ההוצאה לפועל, אותו אדם יחיד יכול לפנות לרשם ההוצאה לפועל ולהודיע כי אינו יכול לעמוד בחובותיו. התנאי לכך הוא שסך החובות המינימאלי הוא מעל 50,000 ₪ שגם במקרה זה, ישנם מקרים מיוחדים בהם רשם ההוצאה לפועל מאשר גם אם סך החובות נמוך מ- 50,000 ₪.

בהליך פשיטת רגל (חדלות פירעון) ייקבעו הסדרים בין החייב לאותם הנושים וימונה נאמן שמטרתו לגבש תשתית עובדתית וצורך מתן הצו, לנהל את הקופה והכל בהתאם לצו השיקום הכלכלי.  

ההפטר 

הליך פשיטת הרגל מאפשר לעכב את ההליכים השונים נגד החייב עד קבלת החלטת בית המשפט על אופן חלוקת הכספים והנכסים בין הנושים. לאחר החלטה זו, יש לחייב אפשרות לקבל הפטר שיכול למחוק את חובותיו (או חלק מהן) ובעצם לעזור לאותו אדם להרוויח את חייו מחדש ולהשתלב מחדש בעולם הפרטי ואף בעולם העסקי.

מדובר בהליך הדורש מהחייב לעמוד בצו תשלומים לנושים (בהתאם לקביעת בית המשפט) לתקופה שנקבעה על פי חוק.

לאחר בחינת החייב במשך שנה בהליך, עמידה בצו התשלומים, הגשת דוחות דו חודשיים ופיקוח על ידי הנאמן, יכריע בית המשפט האם לתת לחייב הפטר וכאן, מתחילים מחדש חייו של החייב.

לסיכום

מדובר בהליך המורכב ממשתנים רבים, שחקנים שונים ומגוונים שלכל אחד אינטרסים שונים ולעיתים אף מנוגדים ורק עורך דין הבקיא בתחום זה, בעל ניסיון, ידע לאזן בין דרישות הצדדים והכל במטרה להגיע למתווה שיטיב עם החייב.

מטרתו של חוק זה לייעל את ההליך, לזרז את התהליך ולהגיע לקו הסיום לאחר תקופה של כשנה, תקופה קצרה משמעותית מהתקופה אשר הייתה מנויה בפקודת פשיטת הרגל,  לאחר השנה בה יבחן החייב, יתקיים דיון בנוכחות הצדדים, בעל התפקיד שימונה ונציג הממונה ולאחר בחינת התנהלות החייב, ייקבע האם יינתן לחייב כבר בשלב זה ההפטר המיוחל מחובותיו או שההפטר יהיה מותנה בתוספת תשלומים שיקבעו במסגרת צו שיקום כלכלי.

כדי להגיע מוכנים ליום הדין, ועוד קודם לכך, עוד בטרם שלב הגשת הבקשה והכנת התיק בצורה הטובה ביותר אשר מתאימה לחייב על מנת להשיג המטרה בדרך הטובה והיעילה ביותר, מומלץ מאד להיוועץ בעורך דין אשר יש לו ניסיון ומומחיות בתחום, תוך שיתוף פעולה עם החייב עצמו.

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן