זכויות חולי סוכרת

מחלת הסוכרת מוכרת ע"י המוסד לביטוח לאומי כמחלה אשר מזכה בגמלה והכל על פי מידת חומרת המחלה.

 הסוכרת היא מחלה שמתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. מדובר במחלה מטבולית הנובעת מכשל של הלבלב בייצור תקין של הורמון האינסולין שמטרתו לווסת את רמות הסוכר בדם.

בתחילתה של המחלה, לא ניכרים תסמינים משמעותיים ולכן רצוי לבצע בדיקות תקופתיות לאבחון המחלה.

למחלה שלוש צורות:

1.    סוכרת נעורים (מסוג 1)

2.    סוכרת מסוג 2

3.    סוכרת הריון

המחלה יכולה להופיע בחומרות שונות (ראו לעיל) וסיבוכיה מתבטאים בפגיעה במערכות הגוף המשפיע על התפקוד היומיומי אצל החולה.

סיבוכי המחלה העיקריים:

1.    פגיעה בעצבים – פגיעה הבאה לידי ביטוי בנימול בגפיים, כאב או חוסר תחושה באזור סכרתי.

2.    כליות – מתחיל בהפרשת חלבון בשתן ועד לפגיעה בכליות שלעיתים מצריכה דיאליזה.

3.    עיניים – מתבטא בטשטוש ראיה, ירידה בחדות הריאה ויכול להגיע לעיוורון.

4.    מחלות כלי דם – יכולה לגרום למחלות לב, טרשת, הסתיידות החוסמת את אספקת הדם לרגליים, כאבים, שריפה ובמקרים קשים מגיעה עד כדי נמקים המחייבים קטיעת איברים.

חולי סוכרת נזקקים לטיפולים רבים ולתנאים מיוחדים בתחומים שונים בחיים, כדי שיוכלו להתמודד עם המחלה, שלעתים גורמת לסיבוכים קשים. לצורך עזרה, חולי סוכרת זכאים למספר זכויות: 

זכויות חולי סכרת בביטוח לאומי

הביטוח הלאומי מכיר במחלת הסוכרת בהתאם למידת חומרתה אשר נקבעת על פי רמות איזור הסוכר בגוף, הטיפול הדרוש (כדורים, אינסולין, זריקות, משאבת אינסולין) והסיבוכים שנגרמים ממנה.

לרוב, חולה סוכרת הצורך כדורים בלבד, נכותו תסתכם בשיעור 10% בלבד.

חולה סוכרת הצורך אינסולין, לרוב, נכותו תסתכם בשיעור 20% בלבד.

במקרים חריגים בהם יש חוסר תחושה ברגליים וקטיעת איברים, הנכות יכולה להגיע לכדי 65%.

בנוסף לפן הרפואי, לאחר הגשת תביעת הנכות הכללית, על החולה להיבדק הן מבחינת כושרם להשתכר. ברוב המקרים, יתקשו החולים להגיע לדרגת נכות אשר תזכה בקצבה מטעם המוסד לביטוח לאומי עם מחלת הסוכרת בלבד ולכן, מומלץ במקביל להגיש התביעה בשילוב עם בעיות רפואיות נוספות. כך למשל, בהנחה ולחולה הסוכרת ישנם בעיות לב או בעיות אורטופדיות, רצוי להגיש התביעה על מכלול הבעיות הרפואיות ובכך לשפר משמעותית את סיכויי תביעתו.

זכויות חולי סוכרת במס הכנסה

פטור במס הכנסה תקף כאשר נכותו הרפואית של חולה הסוכרת מגיעה לכדי שיעור 90% לפחות. ככל שלמחלה סיבוכים גדולים יותר, כך סיכויי קבלת הפטור ממס הכנסה יהיו גבוהים יותר. הבקשה תוגש לפקיד השומה הקרוב למקום מגורי המבקש בצירוף המסמכים לרבות אישור תשלום אגרה שלאחריה, יזומן המבקש לוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח הלאומי אשר תעריך את נכותו בעקבות מחלתו (ניתן לבקש כי הוועדה תיקבע את הנכות על סמך המסמכים בלבד וללא הופעת המבקש בפני הוועדה).

פוליסות ביטוח

לרוב, אנו רוכשים פוליסות ביטוח בידיעה שפוליסות אלה ישלמו לנו כספים במצב דברים בו אנו נמצאים באי כושר עבודה בשל מחלה כזו או אחרת. על פי כיסוי זה, אם כושר השתכרותו של מבוטח נפגע עקב מחלת הסוכרת, הוא יהיה זכאי לקבל קצבה חודשית בסכום הנקוב בפוליסת הביטוח אותה רכש.

כמו כן, כל אדם אשר דאג להפריש לעצמו פנסיה הן כשכיר והן כעצמאי הרי שההפרשה הזו מכילה בתוכה "פנסיית נכות". מטרת "פנסיית הנכות" היא לדאוג למבוטח אשר חלה במחלת הסוכרת וכושר השתכרותו נפגע עקב המחלה בצורה משמעותית. פנסיית הנכות משולמת לנכים אשר טרם הגיעו לגיל הפרישה. 

סוכרת נעורים

הורים לילדים החולים בסוכרת נעורים זכאים לרוב לקבלת קיצבה מהמוסד לביטוח לאומי בגין מחלת ילדיהם. את הבקשה יש להגיש לפקיד התביעות של המוסד לביטוח הלאומי אשר נמצא בקרבת מקום מגורי הילד.

סיעוד ושיקום

במקרים בהם מחלת הסוכרת באה לידי ביטוי בפגיעה בכליות (אי ספיקת כליות) או מצריכה טיפול בדיאליזה, רגל סוכרתית ואי ספיקת לב, ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי בעניין סיעוד ו/או שר"מ (שירותיים מיוחדים).

משרדנו מתמקצע בהגשת תביעות אל מול גורמים שונים לחולי סוכרת (מכל הסוגים) וממליץ בחום לקבל ייעוץ ענייני ומקצועי בטרם התחלת פעולה אל מול מוסד ו/או רשות מסוימת לעניין מימוש זכויות לחולי הסוכרת.

לרוב, הטקטיקה הנבחרת מטעם עורך הדין משנה את פני הדברים ולכן מומלץ להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום הביטוח הלאומי בכלל ובחולי סוכרת בפרט.

לסיכום,

מהם האפשריות שלנו?

1.    תביעת נכות כללית אל מול המוסד לביטוח לאומי.

2.    תביעת אבטחת הכנסה לאחר הכרת המוסד בתסמונת.

3.    תביעת אי כושר עבודה במסגרת פוליסה פרטית / מהעבודה.

4.    תביעת סיעוד אשר תלויה בחומרת התסמונת.

5.    תביעת שר"מ (שירותים מיוחדים) המזכה בפיצוי כספי נוסף.

6.    תג חניה לנכה.

7.    תביעת ניידות.

8.    פטור ממס הכנסה.

למה צריך לשכור שירותי עורך דין?

רבים מחולי הסוכרת אינם מודעים כלל לזכויותיהם ולכן מסתפקים לסל החלקי הניתן מטעם המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, הנכויות הנקבעות כל ידי גופים שונים וביניהם המוסד לביטוח לאומי, שונים באופן משמעותי מהנכויות הנקבעות כאשר חולה הלב מיוצג על ידי עורך דין. המשמעות, נכות גבוה יותר – פיצוי גבוהה יותר. לצורך מיצוי הזכויות מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום דיני הנזיקין בכלל ובביטוח לאומי בפרט והכל בכדי לדאוג למלוא הפיצוי המגיע לכם.

 


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן