פטור ממס הכנסה

אדם החולה במחלה קשה או שנפגע פגיעה קשה יכול ויהיה זכאי לפטור מלא מתשלום מס הכנסה ו/או החזרי כספים ממס הכנסה.

רבים מאזרחי המדינה אשר יכולתם לתפקד בצורה משמעותית בשל מחלה או אירוע רפואי כזה או אחר זכאים החזר כספי או לפטור ממס הכנסה בהתאם לקריטריונים של החוק.

רבים מתושבי המדינה אינם מודעים כלל לכך שהם זכאים לפטור ממס ולכן לא מגישים בקשת פטור. מדובר בסכומים אשר יכולים להגיע למאות אלפי שקלים ולכן, המודעות לזכאות יכולה לתרום לרבים.

מי זכאי לפטור?

  • עיוור, בעל תעודת עיוור.
  • נכה בשיעור 100% נכות רפואית עבור ליקוי אחד לתקופה העולה על 184 ימים.
  • נכה בשיעור העולה על 89% נכות רפואית בשל מספר ליקויים לתקופה העולה על 184 ימים.
  • נכות מתאימה שנקבעה לתקופה קצרה מ- 185 ימים לא מקנה זכאות לפטור ממס הכנסה.

זכאות אוטומטית לפטור ממס הכנסה

למבקש פטור אשר נקבעה לו נכות רפואית בשיעור 100% לצמיתות / עיוור אשר הוגדרו ככאלה על ידי אחד מהחוקים הבאים, יהיה זכאי לפטור אוטומטי ממס הכנסה:

  • חוק הנכים (תגמולים ושיקום).
  • חוק הביטוח הלאומי.
  • חוק נכי מלחמה בנאצים – חוק רדיפת נאצים.
  • חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה.

חשוב להבין שהזכאות לפטור ממס הכנסה נקבעת אך ורק לפי שיעור הנכות הרפואית ולא לפי שיעור הנכות התפקודית (אי כושר).

החזר מס רטרו אקטיבי

כאשר המבקש עומד בקריטריונים לקבלת פטור ממס הכנסה, הוא יכול במקביל להגיש בקשה להחזרי מס. שכר- עד שש שנים אחורה. עצמאי- עד שלוש שנים אחורה.

המועד הקובע מתחיל ביום קבלת החלטת הוועדה הרפואית אשר קבעה את הנכות הרפואית המזכה בפטור.

הגשת הבקשה

מי שעומד בקריטריונים שפורטו לעיל, צריך להגיש בקשה לפטור ממס לפקיד השומה הקרוב למקום מגוריו. לבקשה יש לצרף את המסמכים הרפואיים לרבות קביעות המוסד לביטוח הלאומי או כל פרוטוקול וועדה מחוק אחר.

למבקשים שטרם נקבעו להם נכויות או כאלו שנקבעו להם נכויות נמוכות מדרישות החוק, יכולים לבקש בקשה לזימון לוועדה רפואית של מס הכנסה אשר תתקיים על ידי המוסד לביטוח לאומי.

המבקש יעמוד בפני ועדה רפואית אשר תעריך את נכותו וככל שתמצא שנכותו עומדת ברי קטיונים של החוק, המבקש יהיה זכאי לפטור. במידה והוועדה קבעה כי נכותו אינו עומדת בקריטריונים, יכול המבקש להגיש ערר על החלטת הוועדה תוך 45 יום.

רשימת המחלות העשויות לזכות בפטור מתשלום מס הכנסה הם סוכרת עם סיבוכים, מחלות לב, פרקינסון, פוליו, שיתוק ילדים, מחלות ריאה, טרשת נפוצה, גידול ממאיר בהווה או בעבר, מחלת כליות כרונית, דלקת פרקים, מחלת כבד כרונית, בעיות אורטופדיות, עיוורון, חירשות ועוד. יודגש כי אין המדובר ברשימה סגורה ולבסוף, מה שיקבע אם אנו זכאים לפטור ממס הכנסה הוא קביעת הוועדה הרפואית והעמידה בתנאים הכוללים של החוק.

 


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

 

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן