נכות כללית

קצבת נכות כללית משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי. הזכאים לה הינם מבוטחים הסובלים מליקוי גופני, שכלי או נפשי אשר נגרם ממחלה, תאונה, מום מולד או מכל סיבה שהי.

תנאים:

1.    גיל ותושבות – הזכאות מתחילה מגיל 18 ועד גיל הפרישה וכן, על המבוטח להיות תושב ישראל. (ראוי לציין כי ישנם מקרים שגם נער בן 16 שנים יהיה זכאי לקבלת קצבת נכות כללית).

2.    הכנסות מעבודה – הזכאים הם מי שאינם עובדים או עובדים בשכר הנמוך מ-60% מהשכר הממוצע במשק.

3.    נכות רפואית – יש צורך כי ועדה רפואית תיקבע נכות רפואית בשיעור של לפחות 60% או 40% נכות אשר אחת מהפגימות הינה בשיעור של 24% לפחות.

4.    דרגת אי כושר – אדם אשר יכולתו לעבוד ולהתפרנס פחתה ב-50% לפחות ונקבעה לו דרגת אי כושר על ידי הוועדה הרפואית.

קצבת נכות כללית

 • נכות בשיעור 60% = קצבה חודשים על סך 1,880 ₪.
 • נכות בשיעור 65% = קצבה חודשית על סך 1,998 ₪.
 • נכות בשיעור 74% = קצבה חודשית על סך 2,209 ₪.
 • נכות בשיעור 100% = קצבה חודשית על סך 3,272 ₪

על סכומים אלה, יש לקחת בחשבון כי ניתן לקבל תוספות תלויים עבור ילדים ותוספת תלויים עבור בן/ בת הזוג. מדובר בתוספות אשר יכולות לזכות בעוד כמה אלפי שקלים נוספים.

ערעור

קביעת הוועדה הרפואית מדרג ראשון אינה סופית וניתן לערור עליה הן מהבחינה הרפואית והן מבחינת דרגת אי הכושר. את הערר יש להגיש תוך 60 ימים.

בדיקה מחדש

לאחר כחצי שנה מהקביעה האחרונה של הוועדה הרפואית, ניתן להגיש בקשה לבדיקה מחדש של המצב הרפואי. מדובר בבקשה אשר יכולה להגיע מצד הנבדק ומצד המוסד עצמו. בבדיקה עצמה, יכולה הוועדה להעלות את אחוזי הנכות ומנגד, יכולה אף להורידם ולכן, יש צורך להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום לצורך שיקולי עלות תועלת.

המלצות

בעת היווצרות התנאים, יש למהר ולהגיש התביעה בהקדם האפשרי שכן, ניתן לקבל פיצוי רטרואקטיבי לתקופה של עד 15 חודשים.
כאשר התביעה מתקבלת- אין זה אומר שאנו משלימים איתה וניתן להגיש עליה ערעור.
כפל קצבאות- קצבת נכות כללית אל מול קצבת נכות מעבודה לא ניתן לקבל במקביל ועל המבוטח לבחור בין הקצבאות.
חשוב לציין את מכלול הליקויים הגופניים בטופס התביעה ואף לדאוג כי ליקויים אלה ירשמו בפרוטוקול הוועדה.
לצורך קבלת פיצוי מקסימאלי ולשם שמירת זכויותיכם מול המוסד לביטוח לאומי, מומלץ להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום

הנחות והטבות להם זכאים מקבלי קצבת נכות כללית:

מקבלי קצבת נכות כללית זכאים להטבות והנחות מקופות החולים וממוסדות המדינה. במקרים מסוימים ההטבות ניתנות באופן אוטומטי ולעיתים נדרשת פנייה יזומה על מנת לקבל את ההטבה מהגוף או מהרשות.

 • הנחות בארנונה – אדם המקבל קצבת נכות כללית זכאי להנחה במיסי ארנונה. לצורך בחינת הזכאות יש לפנות לרשות המקומית ולקבל מהם את הקריטריונים לקבלת ההנחה
 • סיוע בשכר דירה או ברכישת דירת קבע – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור העולה על 74% עשוי להיות זכאי לסיוע כספי בשכר דירה במבנים ציבוריים או פרטיים. בנוסף, זכאי גם לסיוע ברכישת דירה מאחת מהחברות הציבוריות
 • הנחות בתחבורה ציבורית – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור העולה על 74% ומי שבנוסף מקבל הבטחת הכנסה, זכאי להנחה בקניית כרטיסיות בתחבורה ציבורית.
 • סיוע והנחה בתשלום חשבון טלפון – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור העולה על 74% או הורה לילד המקבל קצבת נכות כללית בשיעור 100% זכאי להנחה בפעימות מונה טלפון, דמי שימוש ודמי התקנה
 • פטור ממס הכנסה – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור 90% ומעלה זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה בהתאם לכללים שנקבעו בחוק. 
 • הטבות בקופות חולים – אדם המקבל קצבת נכות כללית זכאי לפטור מתשלום בעד ביקור רופא מקצועי ופנימי, בעת התחייבות בבתי חולים וביקור במרפאות חוץ
 • הנחה במס רכישה – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור העולה על 74% לצמיתות זכאי להנחה במס רכישה
 • פטור או הנחה בדמי הסכמה המשולמים למינהל מקרקעי ישראל – אדם המקבל קצבת נכות כללית בשיעור 80% לפחות עשוי להיות זכאי לפטור או הנחה

למה צריך לשכור שירותי עורך דין?

רבים אינם מודעים כלל לזכויותיהם ולכן מסתפקים לסל החלקי הניתן מטעם המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, הנכויות הנקבעות כל ידי גופים שונים וביניהם המוסד לביטוח לאומי, שונים באופן משמעותי מהנכויות הנקבעות כאשר חולה הלב מיוצג על ידי עורך דין. המשמעות, נכות גבוה יותר – פיצוי גבוהה יותר. לצורך מיצוי הזכויות מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום דיני הנזיקין בכלל ובביטוח לאומי בפרט והכל בכדי לדאוג למלוא הפיצוי המגיע לכם.

 


המידע האמור הינו תמציתי וכללי, ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ או ליווי משפטי ספציפי, אשר מומלץ להסתייע בהם כדי להבטיח שמירה מלאה על זכויות המבוטח וקבלת הפיצוי והכיסוי הביטוחי המלא.

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן