תאונות ברשות הרבים

מהי תאונה ברשות הרבים?

רשות הרבים מוגדרת כמקום ציבורי. משמע, מקומות השייכים לכלל הציבור. הדוגמאות הנפוצות ביותר הם נפילה בשטח ציבורי עקב פגם ו/או מכשול בדרך, נפילה ו/או החלקה עקב מפגע או רטיבות, פגיעות המתרחשות בגנים ציבוריים, פארקים, מתקני ספורט, קניונים, בתי חולים, בניני מגורים, בתי ספר, גנים, חנויות וכדומה.

על פי פסיקת בית המשפט, עיריות ורשויות מקומיות חייבות כלפי הציבור בחובת זהירות. במידה והעיריה אינה דואגת לתיקון המפגע, מדובר בהפרת אותה חובת זהירות.

מדובר באחד המקרים הסבוכים בעולם המשפט שכן, להבדיל מתאונות דרכים (ששם האחריות היא מוחלטת), פה אנו צריכים להוכיח את רשלנותו של המזיק ואת אחריותו לקרות התאונה.

ככל שיתמלאו מלוא תנאי החוק, תקום לנפגע עילת תביעה כנגד הגורם המזיק. מנגד, אנו מודעים כי הצד המזיק יתבקש להתגונן ולהוכיח כי אינו אשם בתאונה ולכן, טיפול של עורך דין המתמחה בנזקי גוף, הוא ההבדל בין הצלחה בתיק לבין נפילתו.

עילת תביעה מהי?

על הנפגע להוכיח כי למזיק (בעל המקרקעין/ השליטה) קיימת אחריות כלפי הנפגע וכי אחריות זו הופרה. כך למשל, עיריה אחרית על תקינות המדרכות הנמצאות בשטחה העירונית וכאשר, מרצפת בולטת באופן המסכן את כלל הציבור, קמה לנפגע עילת תביעה כנגד העיריה.

בנוסף, על הנפגע להוכיח כי נגרם לו נזק (גוף ו/או נזק נפשי) בעקבות הפרת האחריות של המזיק כלפיו. מדובר בקשר סיבתי בין הפרת האחריות לבין הנזק. לכן, לא מדובר באחריות מוחלטת (כמו בתאונות דרכים) ועל הנפגע להוכיח את עניין האחריות והנזק.

לא פעם תאונות מצריכות סיוע של אנשי מקצוע בתחומים שונים: מהנדסי בטיחות, מודדים, מומחים רפואיים וכדומה. יש צורך לבחור איש מקצוע מיומן, ענייני ואמיתי אשר יכול להעריך את מהות הפגיעה בצורה ריאלית.

חשוב לדעת

תביעה בגין תאונה ברשות הרבים מתיישנת בדרך כלל בתוך 7 שנים מיום קרות המקרה. כאשר מדובר בנפגע אשר במועד התאונה היה מתחת לגיל 18- התביעה תתיישן בתוך 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18 (כלומר, בהגיעו לגיל 25).

היוועצות עם עורך דין הבקיא בתחום, בסמוך למועד התאונה ככל האפשר, תביא להצלחת התיק שכן, יש צורך בפעולות מידיות לאחר התאונה אשר יכולות בעתיד להיות גורליות. 

 


אין מדובר בייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. כל מקרה יבחן לגופו

זקוקים לסיוע?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צור קשר

אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן